`Vijeće za masline predviđa značajan pad proizvodnje - Olive Oil Times
2624

Svijet

Vijeće za masline predviđa značajan pad proizvodnje

Napisao Daniel Dawson
30. prosinca 2022. 11:31 UTC

Međunarodno vijeće za masline (IOC) procjenjuje da će globalna proizvodnja maslinova ulja dosegnuti najnižu razinu u posljednjih šest godina u plodnoj godini 2022./23., a očekuje se da će proizvodnja dosegnuti 2.73 milijuna tona.

Nedavno objavljeno podaci MOK-a pokazuju da će se ove godine u svijetu proizvesti 18 posto manje maslinovog ulja nego u urodnoj 2021./22. ukupno 3.40 milijuna tona. Nadalje, prinosi su 12 posto ispod tekućeg petogodišnjeg prosjeka od 3.14 milijuna tona.

Nagli padovi u zapadnoj Europi i sjevernoj Africi potaknuli su značajan pad.

Vidi također:Ažuriranja o berbi 2022

Osam glavnih zemalja proizvođača Europske unije u kombinaciji proizvesti 1.50 milijuna tona maslinova ulja, znatno ispod 2.27 milijuna tona prošle godine i 2.17 milijuna tona prosjeka u posljednjih pola desetljeća.

Najviše je doživjela Španjolska značajno smanjenje, s padom proizvodnje na 780,000 tona, najnižom od poljoprivredne godine 2012./13.

Proizvođači su uglavnom krivili visoke temperature koje su oštetile stabla u vrijeme cvatnje i učinke neviđena suša koji se protezao diljem Europe i Sjeverne Afrike.

Iako su masline poznate kao otporne na sušu, mnoga stabla diljem regije nisu dobivala minimalne količine vode u kritičnim trenucima razvoja, što je rezultiralo otpuštanjem plodova kako bi se sačuvala.

Zemlja2022/23 (t)2021/22 (t)5-god. Prosj. (t)
Španija780,0001,491,5001,411,600
Grčka350,000232,000262,600
Italy235,000329,000247,300
Portugal125,000206,200136,400
Cipar6,1004,0004,800
Hrvatska4,4002,9003,600
Francuske3,6005,8005,100
Slovenija700300600
Europske unije1,504,8002,271,7002,139,000
Proizvodnja maslinovog ulja u EU za poljoprivrednu godinu 2022./23. Izvor: MOK

U Italiji, tradicionalno drugom najvećem svjetskom proizvođaču, očekuje se pad prinosa na 235,000 tona, najniže od 2018./19.

Poljoprivrednici su ponovno okrivili sušu i mnoge masline koje su ušle u zemlju â € <'izvan godine' u njihovom prirodnom alternativnom ciklusu nosivosti.

Proizvođači u Portugal a Francuska je također doživjela pad proizvodnje. U Portugalu je prinos pao s prošlogodišnjeg rekorda na 125,000 tona. Iako mnogo manjeg opsega, Francuska je također vidjela značajan pad proizvodnje do 3,600 tona. Suša je opet značajno doprinijela.

Međutim, nije svaka zemlja u Europi zabilježila pad proizvodnje. Hrvatska, Cipar i Slovenija doživjele su skromno povećanje proizvodnje, iako su zajedno proizvele samo 11,200 tona maslinovog ulja.

Izvan EU, Albanija je doživjela rekordnu žetvu od 15,500 tona, dok proizvodnje u Crnoj Gori ostao miran.

Na istočnoj granici EU, proizvođači u Grčkoj su slavili najplodnija berba od 2006./07.

Proizvođači očekuju prinos od 350,000 tona maslinovog ulja, što je značajno više od petogodišnjeg prosjeka od 262,000 tona.

Za razliku od svojih kolega, proizvođači u Grčkoj uživali su u blagom vremenu i odgovarajućoj količini padalina. Međutim, neki su se suočili s problemima s maslinovom mušicom na kraju sezone.

Obilne padaline u pravim trenucima i blage ljetne temperature također su odigrale ulogu u nizu rekordnih žetvi i značajnom povećanju proizvodnje diljem Bliskog istoka.

Oglas
Oglas

Turska postao drugi najveći svjetski proizvođač maslinovog ulja nakon rekordne berbe od 380,000 tona. Iako nešto manje od prvobitno procijenjenih 400,000 tona, dužnosnici su i dalje optimistični da će proizvodnja nastaviti rasti kako stabla posađena prije više od deset godina budu zrela.

Uskoro, proizvođači u Turskoj očekuju povećanje petogodišnjeg prosjeka od 223,000 tona bliže ovogodišnjem ukupnom iznosu.

Turski južni susjedi, uključujući Izrael, Jordan, Palestina i Sirija, također je doživio oporavak proizvodnje, s prinosima koji su premašili tekući petogodišnji prosjek.

Nakon prošlogodišnjeg rekorda, proizvodnja je u Libanonu neznatno pala, što je jednako tekućem petogodišnjem prosjeku od 17,000 tona.

Unatoč oštrim upozorenjima o budućem nedostatku vode u cijeloj regiji, proizvođači na Bliskom istoku uglavnom su uživali u blagim temperaturama i dovoljno kiše, s mnogim šumarcima koji su ušli u â € <'on-year' u alternativnom ciklusu ležaja.

Država / država2022/23 (t)2021/22 (t)5-god. Prosj. (t)
Turska380,000235,000223,000
Tunis180,000240,000257,000
Maroko156,000200,000169,000
Alžir81,00091,00093,400
Egipat40,00020,00035,700
Jordan27,50025,50025,100
Palestina23,00017,50021,200
Izrael18,00012,00014,800
Liban17,00021,50017,000
Albanija15,50011,50011,900
Libija15,50016,50016,800
Iran12,50010,5009,100
Kina8,5008,0006,800
UKUPNO2,729,5003,398,0003,273,900
Globalna proizvodnja maslinovog ulja za poljoprivrednu 2022./23. Izvor: MOK

Zajedno s Libijom i Egiptom, gdje se proizvodnja vratila na 40,000 tona nakon grozne žetve zbog ekstremnih vremenskih uvjeta u 2021./22 proizvodnja maslinovog ulja središte gravitacije svijeta pomaknuto u istočni Mediteran značajno ove godine. Međutim, malo je vjerojatno da će tako još dugo ostati.

Dok je proizvodnja pala u Tunisu i Maroku, obje su zemlje uložile u modernizaciju svojih poljoprivrednih tehnika i uzgoj više stabala maslina.

MOK predviđa prinosi u Tunisu će pasti na 180,000 tona ove godine, 43 posto ispod tekućeg petogodišnjeg prosjeka, dok Maroko je doživio pad proizvodnje na 156,000 tona, što je pad od 8 posto.

U međuvremenu, proizvođači u Alžiru zabilježili su umjereniji pad nego što se isprva očekivalo, s padom proizvodnje na 81,000 tona.

Izvan mediteranskog bazena proizvodnja u Iranu i Kini također je značajno porasla. Iako ne donosi onoliko koliko se u početku očekivalo, Iran je proizveo rekordnu količinu 12,500 tona maslinova ulja. Kina je također proizvela rekordnih 8,500 tona maslinova ulja.

MOK je procijenio da bi Sjedinjene Države proizvele 15,000 tona maslinovog ulja. Međutim, proizvođači u Kaliforniji, državi odgovornoj za gotovo svu američku proizvodnju maslinovog ulja, rekli su Olive Oil Times da oni očekivana proizvodnja biti daleko manja.

Uz pad proizvodnje, IOC također predviđa pad potrošnje maslinovog ulja u mnogim dijelovima svijeta. Kao rezultat toga, IOC procjenjuje da će globalna potrošnja biti oko 3.06 milijuna tona u usjevnoj godini 2022./23., što je najmanji ukupni iznos od 2017./18.

Očekuje se da će Sjedinjene Države i Europska unija doživjeti najznačajnije smanjenje potrošnje, s predviđanjem da će potrošnja u SAD-u pasti na 381,000 tona, što je najniža razina od 2018./19. U međuvremenu se očekuje da će potrošnja pasti na 1.41 milijun tona u EU-u, što je najniži ukupni iznos od 2016./17.

Osim Njemačke, koja je zabilježila značajan porast, potrošnja je ili ostala stabilna, blago porasla ili naglo pala u ostatku bloka. Zemlje proizvođači općenito su doživjele značajnija smanjenja.

Ovaj trend također je bio istinit među drugim mediteranskim i svjetskim zemljama proizvođačima koje su također iskusile pad proizvodnje. Najznačajniji porast potrošnje očekuje se u Egiptu i Siriji.

Unatoč smanjenju proizvodnje maslinova ulja, svjetski prinosi stolnih maslina porasli su na 3.10 milijuna tona, premašivši granicu od 3 milijuna prvi put u pet godina. Najveći porast bilježe Grčka, Egipat, Turska, Peru i Sirija. Suprotno tome, očekuje se značajan pad u Sjedinjenim Državama i Španjolskoj.


Oglas
Oglas

Vezani članci