`Poljska i Izrael osvojili četvrto svjetsko prvenstvo u branju maslina u Postirama, Hrvatska - Olive Oil Times

Poljska i Izrael osvojili su četvrto svjetsko prvenstvo u branju maslina u hrvatskim Postirama

Autor Paolo DeAndreis
13. listopada 2021. 09:14 UTC

Timovi iz Poljske i Izraela uspjeli su pobijediti u 4thSvjetsko prvenstvo u branju maslina. Jedinstveno natjecanje održalo se od 7. listopadath na 10th među voćnjacima na obroncima hrvatskog otoka Brača, jednog od prekrasnih jadranskih otoka, na kojem su stanovnici masline počeli uzgajati prije više od dvije tisuće godina.

Po dva pobjednička tima prikupila su po 48.6 kg maslina, završivši izjednačeni u onome što se smatralo najtežim natjecanjem od kada se događaj prvi put održao.

Sve masline koje su timovi prikupili postavljene su za preradu u ekstra djevičansko maslinovo ulje prema regionalnoj certifikaciji zaštićene oznake izvornosti (ZOP).

Drugoplasirani iz Južne Afrike skupili su 47.2 kilograma voća, potvrđujući njihovu konkurentnost, što je rezultiralo trećim mjestom u prethodnom izdanju. Ovoga puta treće mjesto pripalo je ruskom timu koji je ubrao stoljetni maslinik svetog Josipa za 43.4 kilograma ručno branih maslina.

Natjecanje, čiji je cilj poticanje kultura maslinovog ulja u zemlji i inozemstvu i slaveći lokalnu poljoprivredu, deset se timova natjecalo za naslov. The aktuelni svjetski prvaci iz Crne Gore morali su se odreći kad je u posljednji trenutak samoizolacija Covid-19 postala neophodna za jednog od članova njihovog tima.

Ipak, dvojica od tih prvaka uspjeli su doći na otok kako bi podržali događaj i podijelili svoje pobjedničke savjete.

svjetska-natjecanja-poljska-i-izrael-pobjeda-četvrto-svjetsko-prvenstvo-branja-maslina-u-postira-hrvatska-maslinovo-ulje-vrijeme

Sudionici Četvrtog svjetskog prvenstva u branju maslina

Natjecanje su u Postirama organizirali lokalna poljoprivredna zadruga, Turistička zajednica Postira i općina.

Timovi su se natjecali u dvije discipline: ručno biranje brzine u određenom roku i kviz koji je provjeravao znanje iz područja uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja.

Rekao je Ortal Elbaz, kapetan izraelskog tima â € <"konkurencija je bila vrlo jaka i svi su htjeli pobijediti. Ipak, ovo je uistinu natjecanje na kojem je najvažnije sudjelovati. Atmosfera je lijepa i prijateljska, a domaćini fantastični. ”

Karol Podborozny, koji je vodio poljski tim, pripisao je pobjedu teškoj radnoj etici. â € <"Vrijedni ljudi ”, zaključio je. â € <"Mislim da je to tajna. Ali jako smo ponosni što dijelimo titulu sa snažnom maslinovom nacijom poput Izraela. ”

Prvaci 2021

Hrvatska reprezentacija završila je na sedmoj poziciji. Skladali su ga hrvatski uglednici poput kapetana i rokera Neno Belan, pjevačica Zorica Kondža, glumica Nives Ivanković i proslavljeni alpinist Stipe Božić.

"Zamislite, prvi put berem masline ”, pjevačka diva Zorica Kondža razmišljao. â € <"Fantastično mi je vidjeti sve te vesele ljude u masliniku kako uživaju u berbi i međusobno razmjenjuju iskustva, ali natjecanje shvaćaju vrlo ozbiljno. Zaista prekrasno iskustvo. ”

Kviz dio natjecanja pobijedio je međunarodni tim Digital Nomads, s članovima koji su dolazili iz Engleske, Walesa, Nizozemske, Sjedinjenih Država i Japana, a čiji je trener bio iz Australije.

Ivana Jelinčić, direktorica lokalne Turističke zajednice, događaj je nazvala a â € <"savršen spoj poljoprivrede i turizma. ” Sudionici i gosti, rekao je Jelinčić, dio su â € <"priča da naš grad živi tijekom cijele godine. "

U 2019. godini događaj u Postirama bio je nagrađivani od strane međunarodne turističke organizacije kao najbolje â € <"kreativno iskustvo u turizmu ”, među čak 160 prijavljenih projekata iz cijelog svijeta.

Organizacijski tim u Postirama

Hrvatski proizvođači maslinovog ulja također su stekli slavu na globalnoj razini zbog izvanredne kvalitete svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Godine 2021 NYIOOC Prvenstvo, proizvođači zemlje osvojili su više od 80 zlatnih i srebrnih nagrada prema Službeni vodič za najbolja svjetska maslinova ulja.