Predviđa se još jedna loša žetva u Andaluziji

Niska proizvodnja u najvećoj svjetskoj regiji proizvodnje maslinovog ulja nastavit će gurati cijene na više.

(Foto: Rafael Alonso Barrua)
Napisao Daniel Dawson
12. listopada 2023. 14:51 UTC
1348
(Foto: Rafael Alonso Barrua)

Prema preliminarnoj procjeni regionalnih vlasti, proizvodnja maslinovog ulja u Andaluziji mogla bi doseći 550,600 tona u 2023./24.

Očekuje se da će urod u najvećoj svjetskoj regiji za proizvodnju maslinovog ulja porasti za 7 posto u usporedbi s prošlogodišnji povijesni minimum ali bi bio 40 posto ispod prosjeka prethodne četiri poljoprivredne godine.

Čini se da je urod vrlo ograničen, iako su dobiveni kvalitetni plodovi i ulje. Ove godine čeka nas vrlo složena berba zbog vremena, cijena i tržišta općenito.- Rafael Alonso Barrau, komercijalni i izvozni direktor, Oro del Desierto

Prema preliminarnoj procjeni španjolskog Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i prehrane, proizvodnja maslinovog ulja u zemlji mogla bi doseći 765,400 tona, 15 posto više od prošlogodišnjeg uroda, ali 34 posto ispod prosjeka prethodne četiri poljoprivredne godine.

Poljoprivrednici diljem Andaluzije ponovno su iskusili velike vrućine u proljeće, nakon čega je uslijedilo vruće i suho ljeto, smanjujući količinu maslina na stablima i sprječavajući nakupljanje ulja.

Vidi također:Ažuriranja o berbi 2023

"U osnovi, to je bila malo bolja kampanja od prethodne”, rekla je Carmen Crespo, andaluzijska ministrica poljoprivrede, za Agropopular. â € <"No, istina je da su u ove zadnje dvije kampanje, zbog suše,” bili ispod prosjeka.

Međutim, očekuje se da će neke pokrajine u Andaluziji proći bolje od drugih.

U Jaénu, najvećoj pokrajini za proizvodnju maslinovog ulja u Andaluziji, procjenjuje se da će ova žetva donijeti 215,000 tona, 20 posto više od prošlogodišnjeg uroda, ali 46 posto ispod prosjeka prethodne četiri godine usjeva.

"Ove godine imamo izglede za proizvodnju, prema onome što vidimo u našem masliniku, nešto veće u odnosu na 2022./23., ali još uvijek daleko ispod prosjeka proizvodnje u normalnoj situaciji,” tim za kvalitetu i proizvodnju Aires de Jaén rekao Olive Oil Times.

proizvodnja-poslovna-europa-još jedna-loša-berba-u-andaluziji-predviđena-vremena-maslinovog-ulja

(Foto: Aires de Jaén)

Dodali su kako je tvrtka u 40./2022. godini proizvela 23 posto manje maslinovog ulja nego u prosječnoj sezoni. Ovogodišnja berba trebala bi početi u trećem tjednu listopada. Proizvodni tim rekao je da se fokusira na ranu berbu kako bi se povećala kvaliteta.

"S druge strane, zahvaljujući maksimalnoj brizi o našem masliniku, već u prvim ispitivanjima primjećujemo da je kvaliteta plodova bolja od onih iz prethodnih godina”, rekli su.

"Delikatna situacija u maslinarstvu ove će godine biti slična prošlogodišnjoj zbog pada proizvodnje koji nastavljamo održavati usprkos velikoj potražnji”, dodaju iz tima.

Zajedno s Jaénom, vlasti očekuju da će se proizvodnja u Almeríji oporaviti za 20 posto u usporedbi s prošlom godinom, porasti na 13,000 tona, što je malo manje od prosjeka od 13,232 tone u prethodne četiri godine usjeva.

Rafael Alonso Barrau, komercijalni i izvozni direktor tvrtke sa sjedištem u Almeriji Oro del Desierto, Rekao je Olive Oil Times da je berba maslina uvijek izazovna u sušnoj mikroklimi pokrajine.

"Berba je izgleda vrlo ograničena, iako su dobiveni kvalitetni plodovi i ulje”, rekao je. â € <"Ove godine čeka nas vrlo složena berba zbog vremena, cijena i tržišta općenito.”

Alonso Barrua naveo je neobično vruću jesen koju južna Španjolska doživljava kao glavni izazov s kojim se očekuje suočiti na početku žetve.

"Na našoj farmi sve ćemo pobrati u listopadu, a ostale farme s kojima surađujemo za naš drugi brend to će učiniti u studenom”, rekao je.


Andaluzijska proizvodnja maslinovog ulja
2023/24 Proizvod Procjena (T)% varijacije 2022./23% Varijacije 2019. – 23 Prosj
Almería13,00020-2
Cádiz7,1005-23
Cordova143,0000-37
Granada56,000-1-47
Huelva7,5001-18
Jaén215,00020-46
Malaga31,0002-37
Sevilla78,0000-26
Andaluzija550,6007-40.1
Španija765,36215.3-34.4
Izvor: španjolsko Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i prehrane

Očekuje se da će proizvodnja maslinovog ulja ostati otprilike ista u ostalih šest pokrajina Andaluzije. Nakon Jaéna, Córdoba je druga po veličini pokrajina u proizvodnji, s procjenom da će ovogodišnja žetva doseći 143,000 tona, otprilike isto kao i prošle godine i 37 posto ispod prosjeka prethodne četiri godine usjeva.

"Berba će biti više-manje kao prošla, možda malo više, ali ne puno,” María Carmen Rodriguez Comino, voditeljica prodaje Almazara de la Subbética iz Córdobe, Rekao je Olive Oil Times.

Oglas
Oglas

Također je navela neuobičajeno visoke temperature kao izazov s kojim će se zadruga od 8,000 članova vjerojatno suočiti kada žetva krene za nekoliko tjedana.

"Već mjesec dana imamo vrlo visoke temperature, više tipične za kolovoz nego za listopad, tako da je jako teško raditi u polju na gotovo 40 ºC”, rekla je. â € <"Naravno, ove temperature nisu dobre. Ako nedostatku vode dodate visoke temperature, imamo problem da masline počnu dehidrirati.”

proizvodnja-poslovna-europa-još jedna-loša-berba-u-andaluziji-predviđena-vremena-maslinovog-ulja

(Foto: Almazara de la Subbética)

Prema Juan Vilar, a strateški savjetnik za sektor maslinovog ulja i proizvođača sa sjedištem u Jaénu, loša žetva u Španjolskoj vjerojatno će se nastaviti dodatno povisiti cijene maslinovog ulja.

"Na globalnoj razini proizvodnja će dosegnuti 2.4 milijuna tona, stvarajući gori scenarij nego prošle godine”, rekao je Olive Oil Times. â € <"To je gori scenarij nego prošle godine jer imamo manje zaliha maslinovog ulja nego lani, a potražnja ostaje na oko 2.8 milijuna tona.”

U svom izvješću o kratkoročnim poljoprivrednim izgledima za jesen 2023., Europska komisija je rekla da su postojeće zalihe maslinovog ulja ove godine 12 posto manje nego prošle godine. Uz još jednu lošu žetvu koja se očekuje diljem Europe, potražnja će vjerojatno nastaviti nadmašivati ​​ponudu, održavajući pritisak na cijene.

"Svijetu nedostaje 400,000 tona maslinovog ulja; potencijalna potražnja puno je veća od ukupne ponude”, rekao je Vilar. â € <"To će značiti da ćete i dalje vidjeti napetosti cijena i da će se potrošnja još više pogoršati.”

Osim ako kontinent ne dobije obilne kiše ove zime, Vilar je predvidio da će početne cijene nastaviti rasti i do 2024. godine.

U Andaluziji, rastuće cijene maslinovog ulja na izvoru često znače da proizvođači koji kupuju masline od drugih uzgajivača također plaćaju više za te masline.

"Za kupnju maslina s ugovorenih farmi nepovoljna je situacija zbog visoke otkupne cijene koja se mora ponuditi,” rekao je Alonso Barrua. â € <"Razumijemo da će se s padom proizvodnje od 50 posto cijena neizbježno udvostručiti, ali financijski je to složeno u trenutnoj situaciji i prodaja po višim cijenama može prilično trpjeti.”

"Isto se događa u cijelom lancu gdje se zbog visoke cijene na izvoru smanjuju marže, a sigurno će i prodaja”, dodao je.

U prosječnoj godini usjeva, Andaluzija čini otprilike tri četvrtine španjolskog godišnjeg izvoza maslinovog ulja. Kompanije koje se uvelike oslanjaju na izvoz rekle su da vide pad potražnje jer globalne cijene maslinovog ulja u maloprodaji također rastu.

"Nestabilnost cijena i kontinuirano povećanje cijena stvaraju probleme i gubitak kupaca”, rekao je Rodriguez Comino. â € <"Pogotovo u inozemstvu gdje ne razumiju dobro situaciju, a to stvara gubitak klijenata.”

Međutim, proizvodni tim i Aires de Jaén rekli su da su španjolski potrošači ostali žestoko lojalni, kupujući domaće maslinovo ulje unatoč rastućim cijenama.

"Domaća potrošnja nije pogođena; nacionalno tržište čine potrošači lojalni ovom temeljnom stupu mediteranske prehrane”, zaključili su. â € <"Naprotiv, nova međunarodna tržišta u nastajanju posljednjih desetljeća blago su smanjila svoju potrošnju s porastom cijena.”



Podijelite ovaj članak

Oglas
Oglas

Vezani članci